Tatar Ramazan Kimdir?

Tatar Ramazan Kimdir?

07 Nisan 2013 Yazan tatar ramazan

Tatar ramazan kimdir, ne iş yapmıştır ya da tam olarak nedir gibi soruların yanıtlarını sizlere bu konumuzda açıklayarak yeni vizyona girecek olan tatar ramazan dizisi için ön konular oluşturmak istedik. Bu konumuzda Tatar Ramazan kimdir, hikayesi hakkında bilgiler edinebileceğiniz gibi aynı zamanda film ve dizi konusu hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmemizde yarar var. Dizi içerisinde başrol oyuncusu olarak Bülent İnal yer almaktadır. Yani beğenerek izlediğimiz dizide Tatar Ramazan’ı kendisi canlandırıyor. Şimdi gelelim asıl konumuza, Tatar Ramazan diğer adıyla Ramazan Keskin, Kerim Korcan tarafından yazılmış olan bir eserdir. Kadir İnanır’ın baş rollerinde oynadığı aynı ismi taşıyan film serileri ile oldukça ünlenmiş olan bir karakterdir. Her zaman halkın gözünde bir kahraman olarak yer almıştır. Gerçekliği konusunda ve gerçek hikayesi konusunda pek çok görüş yer almaktadır. Kim olduğuna dair pek çok kişinin yorumu mevcuttur. Lakin kim olursa olsun, her zaman dile getirdiğimiz gibi hak ve adalet peşinde kim koşarsa o Tatar Ramazan’dır diyebiliriz.

Tatar Ramazan’ın hikayesi 2. Dünya savaşı sıralarında geçiyor. İlk yapılan filmin müziği Ahmet Kaya gerçekleştirmiştir. Filmin açılışı o dönemin Cumhuriyet gazetesinin gerçekleştirdiği manşetlerle sahne bulur. Filmi izleyip, bu karakterin gerçekte yaşadığını savunan pek çok kişi vardır diyebiliriz. Film ve dizi genel hatlarıyla incelendiğinde o zamanın hak ve adaletsizliği karşısında haksızlığa tahammülü olmayan bir Anadolu insanını göreceğiz. Örf ve adetlerine bağlı, sevdiği kadına düşkün, namusu ve şerefi için canını verebilecek birini. Tabi ki, hal böyle iken bu karakteri sevmemek elde değil. Tatar Ramazan kimdi öğrenemeyeceğiz belki ama her zaman böyle bir karakterin var olacağı konusunda hepimiz hem fikir olacağız.

Sizlere aşağıdan biraz filmdeki ve kitaptaki Tatar Ramazan Kimdir ona değinelim. Ayrıca yorumlar yoluyla bize gelen gerçek tatar ramazan görüşlerini dile getirelim. Umarız fikirler verebilmeyi başarırız.

Tatar Ramazan

Köyün Toprak sahibi konumundaki Abidin Ağa’nın büyük oğlunu bir haksızlığa kendisi son vermek isteyerek öldüren Tatar Ramazan işlediği suçun sonucunda hakim tarafından 4 yıllık hapis ile yargılanmıştır. Mahkumiyet süresi dolduktan sonra köyüne geri dönmüş ve sevdiği kadın ile birlikte yeni güzel hayat sürme hayallerine sahiptir.

Zeynep ailesinden oldukça baskı görmekle beraber çok sevdiği Ramazan ile birlikte yaşamak ister. Tatar’ın planları içerisinde İzmir, İstanbul ya da Ankara gibi büyük şehirler içerisinde yaşama planları bulunur. Bunun için öncelikle köyündeki evini satmayı düşünür. O bu düşünceler içerisindeyken, Abidin Ağa’nın diğer oğlu olan Necmi rahat durmaz. Sürekli olarak Ramazan’a yüklenir. Yağmurlu bir gün içerisinde arkadaşıyla birlikte Ramazan’ı sıkıştırırlar. Ramazan Hamdi’yi öldürmüştür. Fakat kendisi de yaralanır.

Yukarıda anlattığımız cinayeti işlemesi üzerine mahkeme kendisine tekrardan 11 senelik hapis cezası verir. Bunun sonucunda sevdiği kadından ayrılmak zorunda kalan Ramazan 11 yıllık uzun bir hapis cezasıyla baş başa kalır.

Cezası üzerine yeni gönderildiği cezaevi içerisinde kumar oynatan, mahkumlara zulmeden, haraç kesen ve esrar satan Abdurrahman Çavuş ile karşı karşıya gelmek zorunda kalır. Gariban kesimi arkasına alan Tatar Ramazan oldukça sevilen biri haline gelir. Abdurrahman Çavuş kendisini çekemiyor ve öldürme planları kurmaya başlar. Sonrasında onu öldüren Ramazan tekrardan yedi yıl sürgün cezasına çarptırılır. Türkiye’de namı çoğalan ve herkes tarafından bilinen bir yiğit haline gelir.

Yakında ATV’de dizisi başlayacak olan kahramanımız hakkında detaylı bilgiler ve dizi fragmanlarını sitemizden okuyabilirsiniz. Tatar Ramazan 1. Bölüm İzle sayfamızı ziyaret ederek birinci bölüm hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Tatar Ramazan dizisinin yeni sezonu Eylül ayında tekrardan sevenleriyle buluşacak. Böylelikle tekrardan merakla beklediğimiz diziyi izleyebileceğiz. Bununla birlikte Tatar’ın gerçek kişiliğini, aşık olduğu kadın olmadan neler yapabileceğine tanıklık edeceğiz. Lakin yine bize göre dizide pek çok şeyi kendisi değiştirecektir. Bu sebeple merakla onun neler yapacağını seyretmeye devam edeceğiz.

Tatar Ramazan gerçekte Abdullah Palaz ile benzerlik göstermektedir. Tatar Ramazan’ın ayrıca Elbasanlı Ramazan, Ramazan Tatar ya da Abdullah Palaz olduğuna dair kişilerin görüşleri mevcuttur. Abdullah Palaz kimdir başlıklı yazımızdan Abdullah Dayı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Tatar Ramazan’ın gelen yorumlarda gerçekte Adana’da mezarının bulunduğu ve mezarının üstünde hayat hikayesinin yazılı olduğu dile getirilmiştir. Bununla birlikte yukarıda belirttiğimiz gibi gerçek Tatar Ramazan Kimdir tam anlamıyla muamma olarak görülebiliyor. Lakin sizlere bilgiler öğrendikçe bu halk kişiliği hakkında bilgiler vereceğiz. Sitemizde diğer konuları takip edebileceğinizi belirtmek isteriz.

# # # #

Sosyal ağ butonlarına tıklayıp paylaşarak bize destek olabilirsiniz.40 Yorum yapılmış “Tatar Ramazan Kimdir?”

 1. Cevdet diyor ki:

  Tatar ramazanın gerçekte kim olduğuna dair bilgiler verdiğiniz için teşekkürler.

 2. Şevket diyor ki:

  Güzel bir tanımlama olmuş, diziyi merak bekliyoruz. :)

 3. Mete diyor ki:

  Teşekkürler paylaştıklarınız için. Merakla bekliyoruz diziyi

 4. erdem diyor ki:

  bu adam nereli biri yazsın ya

  • tatar ramazan diyor ki:

   Merhaba Erdem Bey,

   http://www.tatarramazan.web.tr/tatar-ramazan-nerelidir/ başlıklı yazımızda açıklama getirdik. Tatar Ramazan aslında bir hikaye karakteridir. Dizide canlandıran Bülent İnal ise, Urfa’lıdır.

  • ayhan diyor ki:

   Tatar Ramazan aslen Eskişehirli’dir.
   Kadir İnanır’ın oynadığı filmlerde geçen köy isimlerinin tümü Eskişehir’in köyleridir.
   Yine filmde geçen Çiftelerli Reşit adlı kişinin torunları halen Çifteler ilçesinde yaşamaktadır.
   İlk film Eskişehir hapishanesinde geçmekte, ikinci filmde sürgün edilen Ramazan sanırım İzmir hapisanesine gitmektedir.
   Bu bilgileri kendim tatar ve çiftelerli olduğum için biliyorum.

 5. Hakan diyor ki:

  Tatarlar sürgün edildigi Icin eskisehir ve ankaraya gelmislerdir.romonda gecen köy isimleri eskisehir merkeze Bagli boyacioglu,tatarlar köyleridir.dizide gecen yerlerle ne ilgisi var anlamis degilim.biraz arastirip bu diziyi cevirseler daha basarili olurdu.

  • tatar ramazan diyor ki:

   Merhaba Hakan Bey,

   Verdiğiniz bilgileri konumuza ilaveten ekleyeceğim. Düşünceniz biçim açımızdan oldukça değerli. Fakat dizi çekimlerinin gerçekleştirildiği yerlerin seçiminde dizinin içerisindeki zamanın uyumluluğu da söz konusu olabilir diye düşünüyorum.

  • ayhan diyor ki:

   Hakan Bey’e kesinlikle katılıyorum. Tatarların pek çoğunun Türkiye’ye ve özellikle Eskişehir bölgesine gelmesi ve yerleşmesi Rusların Tatarları Kırım’dan sürmesinden sonra gerçekleşmiştir.

 6. Tatar diyor ki:

  Selam.

  Tatar denmesi hep dikkatimi çekti. Azerilere de bir zamanlar “tatar” deniyordu. Kendim azeri olduğum için söylemiyorum. Ama, hep “tatar ramazan” ismini duyduğumda aklıma ilk o gelirdi.

  Nedense hala bu adamın aslında gerçek karakter olduğunu ve azeri olduğunu düşünüyorum.

 7. Tatar diyor ki:

  Ha bi de …. Birinci bölümü izliyorum, kızın anası “innellah minessabirin” diyor. Bu, “Hakikaten Allah sabr edenlerdendir”.
  Aslında ise böyledir. “İnnellahe meessabirin” . Bu ise “Allah sabr edenlerledir” demek. İkisi arasında büyük fark var. Hem bu Kuran ayeti. Ya doğru söyleyeceksin, ya da hiç söylemiyeceksin.

  Hem eger ki, dizi eski dönemleri anlatıyor, o zamanın insanının bu kadar kaba bir hata yapması hiç de sıradan bi şey degil.

  Şimdi, siz araplar için dizi yapmıyorsunuz ama, araplar da bu diziyi izlerse , dizinin seviyesinin düşük olduğunu görürler.Böyle şeylere dikkat edilmesi lazim.

 8. çerkez Hakan-Eskisehir diyor ki:

  Tatarlarla azerilerin ne alakasi var.Tatar Ramazan Eskisehirlidir.Eskisehirin yerlisi Tatarlar ve Çerkezlerdir.

  • Tatar diyor ki:

   Alakası vardır ve ya yokdur…. Ne alakas kap ? Biz burda azerilerin tatarlarla alakası olub olmadığını tartışmıyoruz. BU bir gerçekdir ki, bir zamanlar ( bu dönem olayların geçdiyi yılları da kapsar ) azerilere tatarlar diyordular.
   Farslara tacik dendiyi de oldu.

   Türklere “müslüman” dendiyi de oldu. Mesela, ermeni-türk savaşlarına “ermeni-müslüman” savaşı dendiyi oldu.

   İşte azerilere de bi zamanlar tatar deniyordu.

   Hem nasıl ne alakası var ?

   Bazı azeriler ve tatarlar aynı kökdendir.

 9. Erkan diyor ki:

  Arkadaslar kusura bakmayın ama uydurma kulaktan dolma hıkayelere ınanıyorsunuz tatarramazan aslında 1940 lı yıllarda yaşamış biridir ve Kerim Koçan tarafından yazılan senaryoyla hemen hemen aynıdır ama tatar yakıstırması sadece bir lakabdır ve hapishanede degil gençlik yıllarından kalmadır,fakat karakter gercektır ve 7 hapishanede nam salmıstır.

 10. cool diyor ki:

  asıl adı elbasanlı ramazandır ilk cezası sinopta gidenler bilir ismi tatar olarak değişmiştir

 11. alicandan diyor ki:

  dizi izledim tabi kadir inanirin yerini tutamaz ama ben bu oyunu bozarim gbi can alici sozler o ses tonuyla olmuyor birde gercek tatar ramazanin sonu ne olmus bilen varmi?

 12. mıqo diyor ki:

  Walla tatar ramazanı oyanyan karater çok başaralı değil , yani bir dizi olacak ise oyanayan karakter en az kadir inanır kadar gerçek rol üstlenmeli hiç başaralı bulmadım , adamda kabadaylık ruhu yok yolu nizamı bilmiyor ,tutacagını sanmıyorum , yinede başarılar

 13. seymen diyor ki:

  tatar ramazan aslen urfalidir

 14. ahmet diyor ki:

  cok basarılı bı dızı Spartacusu ve game of thrones den sonra ılk defa bı turk dızısı ızlıyorum ve ızledıgım ıcınde cok mutluyum boyle bı dızı boyle bı konu ve ele alınısı mukemmelde otesı basarılarınızın dewamını dılerım oncelıkle yapımda yayında emegı gecen herkezın elıne saglık bu kadar ıyı olacagını hıc beklemıyordum 1 cı bolumunu ızledım ardından 2 cı bolumunu ızledım bu benım acımdan sık rastlanmayacak bı olay cunkı turk dızılerını sewmıorum ama tatar ramazan benım ıcın tutacak bır dızı tskler atv tesekkuler tatar ramazan ekıbıne .. :)

 15. asil ecdadın torunu diyor ki:

  önemli olan, Tatar Ramazan’ın gerçekte yaşayıp yaşamadığı mıdır bilmiyorum. Ama bana kalırsa, böyle bir yiğit gerçekte vardı ve kaleme alan yazarımız da ordan yola çıkarak, araştırarak ve aslına bağlı kalarak kaleme almıştır.. çünkü, o dönemleri okuyucularına anlatmayı tercih eden bir yazar, hayal gücünü devreye sokarak, işini şansa bırakmaz. ”olayların geçtiği yerler, hapishaneler ve o zamanın şartlarına göğüs gerip baş kaldıran bir yiğit olamaz ” diye birşey olamaz.
  saygılarımla…

 16. melih diyor ki:

  Bahsettiğiniz tatar ramazan kimdir ile ilgili olan yazısı dizisini umarım yakında yayımlarsınız.

  • tatar ramazan diyor ki:

   Merhaba Melih Bey,

   Gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonra yayımlamayı düşünmekteyiz. İlginiz için teşekkür ederim.

 17. tatar diyor ki:

  selam…

  Senaride boşluklar var. Mesela, köy ahalisi Ramazana avukat tutmak için para topluyor, 400 lira yetmiyor. Sureyya parayı veriyor, sanki, köy ahalisi onu tanımıyormuş gibi, “hanım kızım” diye ithaf ediyor. Bence tutmamış… Sureyya ile Ramazan aynı köyün adamları….

  Başka…

  Bence Kadır İnanırın oynadığı tatar Ramazan filminin muzigi dizinin esas muzigi olmalı…

  Ahmet Kayanın yazdığı muzik
  http://www.youtube.com/watch?v=LfyH-dqOKvU

 18. kubilay kaya diyor ki:

  Adananin imamoglu ilcesinde tatar ramazanin mezari yer almaktadir mezar tasina hayat hikayesi yazilidir. Asil adi da ramazan tatardir. Bu arada eskisehirin yerlileri tatar ve cerkezler degil selcuuklu torunlari kinik turkmenleridir. Tatarlar ve cerkezler rus zilmunden kacip osmanliya siginince eskisehirede iskan edilmistir. Cerkezler ve tatarlar muslumandir ama turk degildir lutfen bilmeden yorum yapmayan turk dil ve tarih kurumunun arsivlerinde var. Ya da yusuf halacogluna mail atar inanmayan.

 19. adnan diyor ki:

  çok delikanlı adam bu tatar ramazan inşallah diziyi bitirmezler

 20. cevdet gülen diyor ki:

  Alemin en delikanlı adamı helal ramazan abi

 21. tatar diyor ki:

  Tatar ramazan kimdir merak edenlere söyleyeyim Antep Canavarı Abdullah Palazdır

 22. mahmut diyor ki:

  tatar ramazan seni çok seviyorum benim ad ;mahmut d.bakırdan. d.bakırdan çıkardığın insan doğrumu

 23. tatar remzi diyor ki:

  tatar ramazan aslen diyarbakırlıdır

 24. erhan diyor ki:

  Tatar Ramazan Çankırılıdır siz neyin tartışmasını yapıyorsunuz.Bilmediğiniz şeylere yorum yazmayın lütfen Çankırılı ve Ovacıkta doğmuştur , tatar adlı bir şahsın oğlu lakabıda tatarın ramazandır.

 25. Necmeddin Bayat diyor ki:

  Tatarlar türkdür, ama çerkesler bir Kafkas halkidir.

 26. sat diyor ki:

  Arkadaslar dizi on numara.lakin kafa karıştıran sahneler var.mesela türk askerlerine kötü adamlar veya avcılar denmesi gibi sahneler geçiyor.yonetmenden rica ediyorum.sonu hüsran olacak durumlar çıkmasın.malum ülkemiz hassas dönemden geçiyor.teşekkürler.

 27. habip diyor ki:

  insan biraz gerçeğe uygun yapar son bölümde elması ipten alıyor ramazan o kadar askerin önünden gerçekte böyle bişey olması mümkün değil bide müdür hamit elması sana bırakıcamımı sandın diyor devlet asıyor elması sanki müdür hamit kendi başına asıyormuş gibi gösteriyorlar

 28. emrah uz diyor ki:

  ağzı olan konuşuyo tabi bunların hepsi rivayet bizler yeni nesil insanlarız o dönemde tam olarak neler yaşandığını bilmemiz imkansız arkadaşlar
  o yüzden bunun tartışmasını yapmaya gerek yok bence ama kalbimizde tatar ramazan iyilik ve kahramanlık olarak anılıyo

 29. emrah uz diyor ki:

  bence film çok gzl olmuş filmdeki karaterde çok yakışmış ses tonu yükseldimi tüylerim diken diken oluyo bir türk için gurur verici bi film bence hayranlıkla izliyorum cumayı iple çekiyoruz.inşallah film kısa sürmez saygılarımla

 30. aryol diyor ki:

  Tatar Ramazan diye nam salan şahsiyet aslen YOZGAT merkeze baglı BÜYÜK İNCİRLİ köyünden namı diyar deli ali lakaplı ALİ SOLMAZ dır. SABAH gurubuna ait bir gazetede yakında bununla ilgili bir makale çıkacak kacırmayın.

 31. Sait diyor ki:

  Antep canavarı aptullah palaz hayatı tatar ramazanla uyuşuyo anteplı olabılır

 32. xereşiklii diyor ki:

  tatar ramazan aslen xereşiklidir..bruukidir.

Yorum Yapın